Rekrutacja Junior Front-End

Wiele osób szukając swojej pierwszej pracy na pewno zastanawia się jak może wyglądać proces rekrutacyjny. W tym poście podzielę się swoim doświadczeniem oraz pytaniami które padały podczas rozmów z osobami technicznymi.

Rozmowa z HR

Rekrutacja zazwyczaj jest podzielona na kilka kroków. Pierwszym z nich jest krótka rozmowa telefoniczna z osobą z działu HR, po której zazwyczaj zostajemy zaproszeni do siedziby firmy na kolejne spotkanie. Podczas rozmowy będą padały pytania ogólne na temat naszego wcześniejszego doświadczenia zawodowego oraz  wykształcenia. Niestety może zdarzyć się sytuacja której sam doświadczyłem a mianowicie zadawanie pytań technicznych przez osobę która nie ma pojęcia o danej technologi.  Taka osoba z działu HR będzie posiadała pytania i odpowiedzi na kartce przygotowane wcześniej przez programistę. Sam osobiście uważam że taki sposób sprawdzania wiedzy kandydata jest bezsensowny.

Po zakończeniu rozmowy telefonicznej zostaniemy zaproszeni na prawdziwą rozmowę w  siedzibie firmy. Należy tutaj pamiętać o odpowiednim stroju, aby zrobić dobre wrażenie na osobach rekrutujących. Nasze spotkanie może składać się z jednej lub dwóch części – rozmowa z osobą techniczna oraz z działu HR. Osoba z działu HR będzie opowiadać o kwestiach związanych z rozwojem w firmie oraz o projektach do których moglibyśmy dołączyć. Na 99% padnie pytanie o nasze oczekiwania finansowe i tutaj nie bójmy się mówić otwarcie ile chcemy. Pamiętajmy aby się cenić i nie pracować  za  „miskę ryżu”. Podczas rozmowy  zostanie też zweryfikowana nasza znajomość języka angielskiego w postaci kilku prostych pytań związanych z naszym życiem.

Rozmowa Techniczna

Nadszedł czas w którym mamy okazję wykazać się naszą wiedzą oraz umiejętnościami które posiadamy. Aplikując na Junior Front-End developera, pytania będą ograniczały się do HTML5, CSS3 oraz JavaScryptu. Poniżej zamieszczam pytania które powtarzały się na rekrutacjach i na pewno się z nimi spotkacie.

HTML5

 1. Podaj kilka znaczników HTML5
 2. W jaki sposób ładujemy style w HTML5 ?
 3. Co to semantyczny kod?
 4. Walidacja formularzy w HTML5

CSS3

 1. Jaka jest różnica pomiędzy position relative, absolute oraz fixed?
 2. Do czego służy float: left?
 3. Jakie znasz pseudo-klasy ?
 4. Jak działa :before oraz :after ?
 5. Jakie znasz selektory ?
 6. display: none VS visibility hidden
 7. Czy używałeś preprocessorów?
 8. display: inline-block VS inline
 9. Czy używasz Flexboxa?
 10. Co to RWD?
 11. Jak używać media queries?
 12. Różnica pomiędzy pikselami a remami?
 13. Czy używasz narzędzi do testowania stron na mniejszych rozdzielczościach?

Javascript

 1. Zasięg zmiennych
 2. Czym są: click, scroll, change?
 3. Jak pobrać value danego elemenu na stronie?
 4. document vs window
 5. Czy znasz jQuery?
 6. Pętle, warunki
 7. Co to localstorage?
 8. Ajax: POST oraz GET
 9. Czy korzystaleś z Angulara lub Reacta?

Zadanie domowe

Po zakończeniu rozmowy technicznej możemy otrzymać zadanie domowe na którego rozwiązanie będziemy mieć około 3-4 dni. Możemy też natrafić na sytuację w której nie otrzymamy zadania, ponieważ rekruter nie będzie mieć żadnych wątpliwości aby nas zatrudnić.

Podsumowanie

Po ukończeniu wszystkich etapów otrzymamy finalną decyzję na temat wyniku rekrutacji. Musimy też uzbroić się w cierpliwość ponieważ na informacje zwrotną możemy czekać nawet do kilku dni.

Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem wam zobrazować proces rekrutacji w firmach, bazując na własnym doświadczeniu. Powyższe pytania padły podczas kilku spotkań rekrutacyjnych, także myślę że można się spodziewać podobnie sformułowanych pytań podczas rekrutacji.

 

 


			

1 thought on “Rekrutacja Junior Front-End

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *